Разлика помеѓу преработките на „Тетрархија“

Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: римскиот император → римскиот цар using AWB
с (→‎Последици: Јазична исправка, replaced: Римското царство → Римското Царство using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: римскиот император → римскиот цар using AWB)
[[Податотека:Tetrarchy map3.jpg||мини|лево|260п|Карта на Римското Царство на кое се покажани диоцените на четворицата тетрарси.]]
Терминот тетрархија обично се однесува на системот на тетрархиска власт која римскиот императорцар [[Диоклецијан]] (284 — 305 година), првиот цар во времето на [[доминат]]от, ја вовел во 293 година.<ref name='brit'/> Тој сметал дека повеќе не било можно да се управува со [[Римско Царство|Царството]] од еден центар. Воведувањето на тетрархијата се смета за крај на [[Кризата на третиот век]].
 
Според идејата на Диоклецијан власта ја делеле 4 владетели ('''тетрарси''') (2 [[август (титула)|август]]а и 2 [[цезар (титула)|цезар]]а). Првиот состав на тетрархијата совладател бил: