Разлика помеѓу преработките на „Роберт Алаѓозовски“

с
→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB
(Бришење на "Robert_Alagozovski.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Explicit поради: per [[:c:Commons:Deletion requests/Files found with www.flickr.)
с (→‎Животопис: clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
'''Роберт Алаѓозовски''' ({{роден на|27|октомври|1973}} во {{роден во|Струмица}}) — [[Македонија|македонски]] есеист, раскажувач, критичар и преведувач.<ref>[http://www.blesok.com.mk/avtor.asp?lang=mac&id=720 Писателска биографија]</ref> Во периодот од [[1 јуни]] [[2017]] до [[4 јуни]] [[2018]] година бил [[Министер за култура на Република Македонија]].
 
==Животопис==
==Биографија==
Алаѓозовски е роден на [[27 октомври]] [[1973]] година во [[Струмица]]. Магистрирал на катедрата за општа и компаративна книжевност при Филолошкиот факултет во Скопје (на тема „Теориско-поетички аспекти на македонската постмодернистичка проза“. Автор е на: зборникот уметнички и неуметнички текстови „Флорилегиј“ (во издание на Блесок); преку 150 рецензии, критики, есеи, прилози и дузина студии од областа на филмот, литературата, театарот и од интердисциплинарни теми, објавени во повеќе весници и списанија; неколку преводи на текстови и книги.