Разлика помеѓу преработките на „Зрнци“

Одземени 25 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: фамилија (биологија)|фамилија → семејство (биологија)|семејство using AWB
с (Отстрането уредувањето на 77.29.112.53 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
Ознака: Отповикување
с (Јазична исправка, replaced: фамилија (биологија)|фамилија → семејство (биологија)|семејство using AWB)
|}}
 
'''Зрнци''' ([[науч.]] ''Solanaceae'')— [[фамилијасемејство (биологија)|фамилијасемејство]] на [[цветни растенија]] каде спаѓаат низа значајни [[земјоделство|земјоделски]] култури, но и многу видови на [[токсин|токсични]] растенија.
 
Во фамилијата се вбројуваат [[татула]]та (''Datura''), [[мандрагора]]та (''Mandragora''), [[помамница]]та (''Atropa belladonna''), [[плетиплотка]]та (''Lycium barbarum''), [[зрнавец]]от (''Physalis''), [[пиперка]]та (''Capsicum''), [[зрнец]]от (''Solanum'' = [[компир]], [[домат]], [[модар патлиџан]]), [[тутун]]от (''Nicotiana'') и [[петунија]]та (''Petunia'').
 
Многу членови на фамилијата играат важна улога во човечкиот живот како храна, зачини и лекови. Меѓутоа, многу видови се богати со [[алкалоид]]и со [[отров]]ност која се движи од малку надразнителна до смртоносна во мали дози. Некои видови се [[психоактивна супстанција|психоактивни]] (на пр. татулата).
 
==Опис==
Растенијата од фамилијата Зрнци можат да бидат [[билка|билки]], [[грмушка|грмушки]], [[дрво (растение)|дрва]] и понекогаш, [[ползавец|ползавци]]. Цветовите обично се ѕвездести. По облик се зрачни или цевчести, со четири до пет [[венче|венечни ливчиња]] кои обично се споени. Leaves are alternate. Плодот е [[бобинка|бобинка]] со осна плацентација како кај [[домат]]от и [[плетиплотка]]та, или пак зажлебена [[чаура (ботаника)|чаура]] како кај [[татула]]та. Семињата кај највеќето растенија се округли и рамни, со пречник од 2-4 мм. [[Прашник|Прашниците]] излегуваат од венечните ливчиња и нивниот број обично е содржател на четири или пет, најчесто четири или осум. [[Плодница]]та е издадена.<ref>{{нмс | url = http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=5&taxon_id=10828 | title = Solanaceae | author = Yasin J. Nasir | work = Flora of Pakistan }}</ref>
 
==Генетика==
Највеќето членови на фамилијата имаат по 12 [[хромозом]]и,<ref name="Fujii1934">{{наведена книга|last=Fujii|first=Kenjiro|title=Cytologia|url=http://books.google.com/books?id=If8ZAAAAIAAJ|year=1934|publisher=Botanical Institute|page=281}}</ref> број кој е зголемен поради [[полиплоидија]]. Дивите [[компир|компири]]и (околу 200 вида) се претежно диплоидни (2 × 12 = 24 хромозоми), но постојат и триплоидни (3 × 12 = 36 хромозоми), третраплоидни (4 × 12 = 48 хромозоми), пентаплоидни (5 × 12 = 60), па дури и хексаплоидни (6 × 12 = 72 хромозоми) видови. Домашниот компир (''Solanum tuberosum'') има 4 × 12 = 48 хромозоми. Некои водиви од родот на пиперката имаат 2 × 12 = 24 хромозоми, додека пак други имаат 26 хромозоми.
 
==Некои родови==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Зрнци| ]]
[[Категорија:Астериди]]