Разлика помеѓу преработките на „Племе (биологија)“

Додадени 3 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: фамилија (биологија)|фамилија → семејство (биологија)|семејство using AWB
с (Bot: Migrating 43 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q227936 (translate me))
с (Јазична исправка, replaced: фамилија (биологија)|фамилија → семејство (биологија)|семејство using AWB)
 
{{биолошка класификација}}
Во [[биологија]]та, '''племе''' ([[лат.]] ''tribus'') е [[таксономски ранг]] помеѓу [[фамилијасемејство (биологија)|фамилијасемејство]] и [[род (биологија)|ред]]. Понекогаш племето се дели на '''потплемиња''', а племињата се групираат во '''натплемиња'''.
 
Еве некои примери: Canini, [[Acalypheae]], [[Hominini]], [[Bombini]] и [[Antidesmeae]].
* [[Ред (биологија)|Ред]]
* [[Род (биологија)|Род]]
 
 
{{биологија-никулец}}