Ред (биологија): Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: фамилија (биологија)|фамилијата → семејство (биологија)|семејството using AWB
с (Отстрането уредувањето на 92.53.21.154 (разговор), вратено на последната верзија на Buli)
Ознака: Отповикување
с (Јазична исправка, replaced: фамилија (биологија)|фамилијата → семејство (биологија)|семејството using AWB)
 
{{биолошка класификација}}
Во [[Биолошка класификација|биолошката класификација]] на организмите, '''ред''' ([[лат.]] ''ordo'') е [[таксономски ранг]] и [[таксон]]. Други застапени рангови се [[живот]]от (живиот свет), [[домен (биологија)|доменот]], [[царство (биологија)|царството]], [[колено (биологија)|коленото]], [[класа (биологија)|класата]], [[фамилијасемејство (биологија)|фамилијатасемејството]], [[род (биологија)|родот]] и [[вид (биологија)|видот]]. Родот е сместен помеѓу класата и фамилијата, и има свои надрангови: '''надред''' и '''магноред''', како и свои подрангови: '''подред''', '''инфраред''' и '''парворед'''.
 
На пример, [[орев]]от и [[хикорија]]та ѝ припаѓаат на фамилијата [[Ореви]] (''Juglandaceae''), која спаѓа во редот [[Букои]] (''Fagales'').
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{таксономски рангови}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Научна класификација]]
[[Категорија:Таксономија]]