Разлика помеѓу преработките на „Чадорест бор“

Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced:  цм →  см using AWB
с
с (Правописна исправка, replaced:  цм →  см using AWB)
}}
 
'''Чадорест бор'''([[науч.]] ''Sciadopitys verticillata'') или '''којамаки''' ([[јап.]] {{јаз|ja|コウヤマキ}}) — карактеристичен [[четинар]] кој е [[ендемизам|ендемски]] во [[Јапонија]]. Ова е единствен член на фамилијата '''Чадорести борови''' (''Sciadopityaceae'') и [[род (биологија)|родот]] '''''Sciadopitys''''' и претставува [[жив фосил]] кој нема блискосродни дрва и растенија. Познат е од фосилните наоди од пред 230 милиони години.
 
[[Податотека:Sciadopitys verticillata1.jpg|лево|мини|Листовите на чадорестиот бор]]
Името на родот доаѓа од [[грчки јазик|грчкиот]] префикс ''скијадо-'' = „сенка“ и ''питис'' = „бор“; [[биномна номенклатура|видовиот епитет]] значи „овенчен“.
 
Ова [[зимзелено растение|зимзелено]] [[дрво (растение)|дрво]] расте до висина од 15-27 м. Главните гранки се кафеави, а на нив има венчиња од долгнавести игли (кладоди) со големина од 7–12 см. Иако изгледаат и играат улога на [[лист (ботаника)|листови]], кладодите се всушност составени од [[стебло|стеблено]] ткиво. Понекогаш кладодата се двои на два дела, и во чаталот расте пупка. [[Шишарка|Шишарките]] се 6–11 цмсм во должина, созреваат за 18 месеци и имаат сплеснати лушпи што се отвораат и испуштаат [[семе|семиња]].
 
И покрај бавниот раст и високата цена, чадорестиот бор е мошне популарно украсно дрво во градинарството поради неговиот пријатен изглед.
* [http://www.conifers.org/sc/sc/index.htm Чадорест бор] - База на голосеменици {{en}}
* [http://oregonstate.edu/dept/ldplants/scve1.htm Одлики на чадорестиот бор] {{en}}
 
{{Четинари}}