Разлика помеѓу преработките на „Лисици“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎Опис: Правописна исправка, replaced: цм → см (3) using AWB
с (правописна исправка, replaced: Зајаци → зајци using AWB)
с (→‎Опис: Правописна исправка, replaced: цм → см (3) using AWB)
 
 
==Опис==
Лисицата е висока од 40 до 50 цмсм, а должината и изнесува околу 110 цмсм, додека само опашката е околу 40 цмсм. Таа обично тежи од 8 до 10 кг. Што се однесува до староста на лисицата, тие можат да доживеат до 15 години, но во просек нивниот животен век изнесува околу 12 години. Нејзината трага може да се помеша со трагата на помало [[куче]], но се разликува по тоа што нејзината трага е потесна од онаа на кучето. Територијата која ја покрива лисицата обично изнесува околу 4 квадратни километри, а живее во јами што се во главно концентрирани на работ на [[шума]]та. Лисиците живеат главно сами, а само за време на парењето доаѓа до зближување на мажјакот и женката. Лисицата го носи младенчето од 50 до 56 дена. Кога ќе се роди, младенчето во просек има маса околу 80 грама, а на врвот на опашката и на градите има бели праменчиња.
 
== Изумрени видови ==