Разлика помеѓу преработките на „Гепард“

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎Опис: Правописна исправка, replaced: цм → см (4) using AWB
с (→‎Опис: правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште using AWB)
с (→‎Опис: Правописна исправка, replaced: цм → см (4) using AWB)
 
[[File:Cheetahskull.png|thumb|left|Череп]]
[[File:Cheetah paws.jpg|thumb|Шепи]]
Градите на гепардот се длабоки и неговата половина е тесна. Грубото, кратко [[крзно]] на гепардот е жолтеникаво-кафеаво со темни точки кои имаат дијаметар од 2 до 3 цмсм, кои му нудат [[камуфлажа]] додека лови. Нема точки на неговиот бел стомак, но опашката има точки кои се спојуваат и на крајот од опашката има 4 до 6 темни кругови. Опашката обично завршува со бушаво бело топче. Очите на гепардот се поставени високо на неговата мала [[глава]]. Црните линии од аглите на неговите очи до неговата уста ги спречуваат сончевите зраци да навлезат во неговите очи и му помагаат во ловот и видот на големи далечини. Неговото тенко и кревко тело го прави совршен за кратки замави со голема брзина, но не и за трчање на голема далечина.
 
Возрасниот гепард тежи од 21 до 72 кг. Неговата целовкупна должина (глава и тело) варира од 110 до 150 цмсм, додека опашката може да биде од 60 до 84 цмсм во должина. Гепардите се од 66 до 94 цмсм високи кај рамената. Машките имаат тенденција да бидат малку поголеми од женските и нивните глави се поголеми, но не постои голема варијација во големината на гепардите и тешко е да се определи полот само од изгледот. Во споредба со слично градениот [[леопард]], гепардот има помала должина на телото, но опашката му е подолга и е повисок и изгледа дека има поаеродинамична форма.
 
Некои гепарди имаат ретка [[мутација]] на крзното од поголеми, споени точки. Познати како “кралски гепарди”, некогаш се мислело дека се посебен подвид, но всушност се Африкански гепарди; нивното необично крзно е резултат на единствен рецесивен ген.