Разлика помеѓу преработките на „Пријатели (ТВ серија)“

с
→‎Занимливости: Јазична исправка, replaced: бизнисмен → стопанственик using AWB
(→‎Втора сезона (1995-1996): clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
с (→‎Занимливости: Јазична исправка, replaced: бизнисмен → стопанственик using AWB)
Фразата на Џои Трибијани ''„How you doin’?“'' стана популарна во западно-англискиот сленг и се користи при поздрави.
 
Кафулето ''Централ Перк'' доживеа имитации во многу земји од светот. Во [[2006]], ирански бизнисменстопанственик започна „Централ Перк“ франшиза, регистрирајќи го името во 32 земји. Декорацијата е инспирирана од онаа во ''Пријатели''. [[Џејмс Мајкл Тајлер]], кој во серијата го толкува Гантер, келнерот во кафулето, присуствуваше на отворањето во [[Даблин]].
 
== Гледаност ==