Разлика помеѓу преработките на „Ubuntu“

Додадени 8 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: бизнисмен → стопанственик using AWB
(clean up, replaced: Листа на → Список на (3) using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: бизнисмен → стопанственик using AWB)
Целта на Ubuntu оперативниот систем е ажурирана и стабилна Линукс дистрибуција за корисниците и е силно фокусирана на нејзината искористеност. Ubuntu е дериват на [[Дебиан]], уште една популарна дистрибуција. Ubuntu може бесплатно да се симне од официјалната страна или може бесплатно да се нарача преку пошта.
 
Проектот Ubuntu е започнат во [[2004]] од [[Canonical ltd.|Canonical Ltd.]], застапена од јужно-африканскиот бизнисменстопанственик [[Марк Шутлеворт|Марк Шатлворт]]. Бидејќи постојат повеќе работни околини, создадени се повеќе верзии на Ubuntu: Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Ubuntu MATE и Lubuntu.
 
{| class="wikitable"