Епоним: Разлика помеѓу преработките

Додадени 9 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Список на познати епоними: Јазична исправка, replaced: бизнисмен → стопанственик using AWB
с (ставена Категорија:Фигури (стилистика) користејќи го HotCat)
с (→‎Список на познати епоними: Јазична исправка, replaced: бизнисмен → стопанственик using AWB)
* [[Шрапнел]] - (Хенри Шрапнел, англиски стручњак за оружје)
* [[Вулкан]] - ([[Вулкан (бог)|Вулкан]], римски бог на огнот)
* [[Жилет]] - (Кинг Камп Жилет, американски бизнисменстопанственик)
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Лексикологија]]
[[Категорија:Епоними| ]]