Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Петар и Павле“ - Подмочани“

с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: бизнисменот → стопанственикот using AWB
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: бизнисменот → стопанственикот using AWB)
== Историја ==
 
Црквата била подигната со пари од македонски иселеници од Австралија, Америка и од Канада. Најголемиот дел од средствата биле донирани од страна на бизнисменотстопанственикот од [[Чикаго]], Борис Ничев, кој е по потекло од Подмочани.<ref name=":0" />
 
== Архитектура ==