Разлика помеѓу преработките на „Вепски јазик“

Одземени 7 бајти ,  пред 4 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Санкт Петерсбург → Санкт Петербург (3) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Санкт Петерсбург → Санкт Петербург (3) using AWB)
Јазикот е поделен на три главни дијалектни групи:
* северновепски - езеро Онега до Петрозаводск на југ, до реката Свир на север,
* централновепски - околу Санкт ПетерсбургПетербург
* јужновепски - околу Санкт ПетерсбургПетербург
 
==Лични заменки==
 
==Писмо==
Јазикот користи латиница.<ref>{{cite web|title=The government of the Republic of Karelia approved the Veps language alphabet|url=http://gov.karelia.ru/News/2007/04/0417_06_e.html|accessdate=2011-01-08}}</ref>
 
<center>
{{Incubator|vep|wiktionary}}
* [http://www.eki.ee/books/redbook/veps.shtml Народите од Црвената книга]
* [http://kodima.500mb.net Вепско здружение во Санкт ПетерсбургПетербург]
* [http://vepsian.krc.karelia.ru Вепски јазичен корпус и речник]
 
{{Уралски-јазици-никулец}}
{{Уралски јазици}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Балтофински јазици]]
[[Категорија:Јазици во Русија]]