Разлика помеѓу преработките на „Полноќно сонце“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Бели ноќи: Правописна исправка, replaced: Санкт Петерсбург → Санкт Петербург using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Аљаска → Алјаска using AWB)
с (→‎Бели ноќи: Правописна исправка, replaced: Санкт Петерсбург → Санкт Петербург using AWB)
Наместо ова, на местата со над 60 степени географска ширина кои се јужно од Арктикот или северно од Антарктикот доаѓа до полноќен [[самрак]]. Сонцето е на хоризонтот до 6 степени под хоризонтот, па дневни активности како читање се сѐ уште возможни без употреба на вештачка светлина доколку не е облачно.
 
Белите ноќи станаа познат симбол на [[Санкт ПетерсбургПетербург]], [[Русија]]. Тие траат од 11 јуни до 2 јули и последните 10 дена од јуни се проследени со културни манифестации.
 
== Кога може да го видите полноќното сонце ==