Разлика помеѓу преработките на „Спутник 1“

Додадени 10 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: градчето → гратчето using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: градчето → гратчето using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Спутник 1''' е првиот [[вештачки сателит]] пуштен во [[орбита]] околу земјата и беше лансиран од [[Бајконур Космодромот]] во [[Тјуратам]], 370 километри југозападно од градчетогратчето [[Бајконур]] во [[Казахстан]]. На [[руски]] "Спутник" значи "сопатник", или сателит, во овој случај. Оваа летало претставува алуминиумска сфера со [[дијаметар]] од 58 центиметри што носеше четири големи, од 2,4 до 2,9 метри долги, [[антени]] од страна. Масата му изнесуваше 83.60 килограми.
 
{| class="wikitable"
|-
| '''Орбита:'''
| 227  km x 947  km x 65,1° x 96,8 min.
|-
|'''Испаднат од орбита:'''