Разлика помеѓу преработките на „Сончево зрачење“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎Сончевото зрачење во Сончевиот Систем: Правописна исправка, replaced: Сончевиот систем → Сончевиот Систем using AWB
с (→‎Сончевото зрачење во Сончевиот систем: Правописна исправка, replaced: Сончев систем → Сончев Систем using AWB)
с (→‎Сончевото зрачење во Сончевиот Систем: Правописна исправка, replaced: Сончевиот систем → Сончевиот Систем using AWB)
Сончевата светлина е клучниот фактор за процесот [[фотосинтеза]].
 
== Сончевото зрачење во Сончевиот системСистем ==
Различните небесни тела во нашиот [[Сончев Систем]] примаат светлина која е обратно пропорционална од квадратот на нивното растојание од Сонцето. Следи табела на количеството светлина што го добива секоја од [[планета|планетите]] (според податоците од [http://www.starhop.com/High/SolInt-19.pdf]):