Разлика помеѓу преработките на „Епиметеј (месечина)“

с
Правописна исправка, replaced: Сончевиот систем → Сончевиот Систем using AWB
с
с (Правописна исправка, replaced: Сончевиот систем → Сончевиот Систем using AWB)
[[Податотека:PIA09813 Epimetheus S. polar region.jpg|мини|Епиметеј сликан од страна на [[Касини-Хајгенс|Касини]]]]
 
'''Епиметеј''' — [[внатрешна месечина]] на [[Сатурн]]. Позната е и по името Сатурн XI.
 
Понекогаш месечините кои кружат околу една планета на меѓусебно растојание од 50 километри. Тие се наречени [[коорбитална конфигурација|коорбитални]] месечини, бидејќи виртуелно делат иста [[орбита]]. Двете месечини, Епиметеј и [[Јанус (месечина)|Јанус]], чија орбита е веднаш зад [[Сатурнови прстени|прстенот Ф]], се пример за овој вид месечини. Тие ги заменуваат орбитите на секои 4 години и наизменично се доближуваат до Сатурн. Епиметеј е грутчеста месечина и е 28 километри подолга отколку што е широка или длабока. Таа е една од 16. месечини што се наоѓаат внатре во системот од прстени. Епиметеј има синхронизирана ротација - тоа значи дека секогаш со истата страна е свртен кон Сатурн, зашто неговата ротација и орбиталните периоди се еднакви. Додека кружи околу Сатурн, се однесува како месечина-водач и ги заробува честичките од прстените во прстенот Ф.
 
Прометеј се однесува исто во внатрешната страна на прстенот. Во 1967 година постоело сомневање за постоењето на Епиметеј, кој не било потврдено сè до 26 февруари 26 февруари 1980 година. Епиметеј била една од 8. месечини што таа година ги открил „[[Војаџер 1]]“.
 
== Надворешни врски ==
* [http://solarsystem.nasa.gov/planets/profile.cfm?Object=Sat_Epimetheus Профил на Епиметеј] на официјалниот веб портал за [http://solarsystem.nasa.gov истражување на Сончевиот системСистем на НАСА]
 
{{Сатурнови сателити}}