Разлика помеѓу преработките на „Планетите во астрологијата“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Сончевиот систем → Сончевиот Систем (6) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Сончев систем → Сончев Систем (3) using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: Сончевиот систем → Сончевиот Систем (6) using AWB)
[[Сонце]]то има семејство од девет планети кои орбитираат околу него, а тоа се: [[Меркур]], [[Венера]], [[Земја]], [[Марс]], [[Јупитер]], [[Сатурн]], [[Уран]], [[Нептун]] и [[Плутон]], чијашто оддалеченост од Сонцето е по тој редослед. Нивните орбити лежат приближно на иста рамнина. Поставеноста на планетите и нивните заемни врски ја претставуваат основата на [[астрологија]]та.
 
До скоро ([[1781]] година), [[Сатурн]] беше крајот на [[Сончев Систем|Сончевиот системСистем]]. Но тогаш [[астрономија|астрономите]] го открија [[Уран]], [[Нептун]] го открија во [[1846]] година, а [[Плутон]] во [[1930]] година. Поради тоа што овие последни три планети не се видливи за голо око, во астрологијата се нарекуваат „надворешни планети“.
 
== Меркур ==
[[Податотека:Júpiter y Tetis, por Dominique Ingres.jpg|left|thumb|190px|''Јупитер и Тетис'' (1811), Жан август Доминик Ингрес]]
=== Астрономски податоци ===
Ова е најголемата планета во [[Сончев Систем|Сончевиот системСистем]], со дијаметар од 88.000 милји, или околу 11 пати е поголема од [[Земја]]та. [[Орбита|Орбитира]] околу [[Сонце]]то на средно растојание од 483 милиони милји, а му требаат 11,86 години да комплетира еден круг околу Сонцето. Гледан преку [[телескоп]], на [[Јупитер]] се гледаат темните појаси. Не е налик на ниедна друга планета од Сончевиот системСистем, затоа што во најголем дел е составен од гас - [[хидроген]].
 
Јупитер има барем 30 [[сателит]]и, а 4 од нив се видливи со било кој мал телескоп. Овие четири месечини ги открил [[Галилео Галилеј|Галилеј]] во [[1610]] година.
 
Со период [[вртење]] од 10 часа, Јупитер има најбза вртење од сите планети во Сончевиот системСистем. Оваа брза вртење прави Јупитер да е незначително рамен на половите.
 
=== Митолошки и астролошки податоци ===
Кога [[Галилео Галилеј]] го видел првпат преку [[телескоп]] во [[1610]] година, не можел да ги види убаво прстените. Прстените прв ги видел [[Холандија|холанѓанецот]] Хјугенс во [[1655]] година, којшто ги опишал како „сплескани прстени, кои никаде не ја допираат планетата“.
 
Сатурн има 11 [[сателит]]и, кои се наоѓаат после системот на прстените. Најголемиот од овие сателити е наречен Титан, и е најголемата месечина во [[Сончев Систем|Сончевиот системСистем]].
 
=== Митолошки и астролошки податоци ===
[[Нептун]] орбитира околу [[Сонце]]то на средна далечина од 2793 милиони милји, еднаш во период од 165 години. Во време на неговото откривање Нептун се наоѓал во соѕвездието Јарец, и нема да се врати таму сè до [[2011]] година. Скорешните мерења велат дека пречникот на Нептун е 31.000 милји, а температурата во атмосферата е околу минус 220°С.
 
Нептун има два [[сателит]]а, [[Тритон]] и [[Нереид]]. Тритон е една од поголемите месечини во Сончевиот системСистем, а го открил [[Ласел]] во [[1846]] година, неколку недели по откривањето на Нептун. Нереид е многу помала месечина, а ја открил [[Герард Кејпер]] во [[1949]] година.
 
=== Митолошки и астролошки податоци ===