Разлика помеѓу преработките на „Брзина на светлината“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
→‎Астрономски мерења: Правописна исправка, replaced: Сончев систем → Сончев Систем using AWB
с (clean up, replaced: индекс на прекршување → показател на прекршување (7) using AWB)
с (→‎Астрономски мерења: Правописна исправка, replaced: Сончев систем → Сончев Систем using AWB)
===Астрономски мерења===
[[File:Io eclipse speed of light measurement.svg|thumb|300px|Мерење на брзината на светлината преку помрачувањето на Ија од страна на Јупитер]]
Со своето големо пространство и речиси совршен [[вакуум]] вселената е погодна средина за мерење на брзината на светлината. Се мери времето потребно за светлината да премине одредено референтно растојание во [[Сончев системСистем|Сончевиот систем]] (како [[полупречник]]от на Земјината орбита). Историски, ваквите мерења биле вршени доста точно во споредба со точноста со која се познавале растојанијата. Обично резултатите се изразуваат во [[астрономска единица|астрономски единици]] на ден.
 
[[Оле Ремер]] ја направил првата квантитативна проценка на брзината на светлината со астрономско мерење.<ref name=cohen>{{cite journal