Земја: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Сончев систем → Сончев Систем using AWB
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Сончев систем → Сончев Систем using AWB)
Поимот „земја“ во македонскиот јазик ја означува:
 
* [[Земја (планета)|Земја]] — планета во [[Сончев системСистем|Сончевиот систем]],
* синоним за [[држава]]
* синоним за [[почва]]
* синоним за [[свет]]от во смисла на Земјина топка
* „[[Земја (песна)|Земја]]“ — песна од [[Никола Вапцаров]].
 
 
{{појаснување}}