Копје: Разлика помеѓу преработките

Одземени 5 бајти ,  пред 2 години
с
Стилска исправка, replaced: античка Грција → Стара Грција using AWB
с (додадена Категорија:Копја користејќи го HotCat)
с (Стилска исправка, replaced: античка Грција → Стара Грција using AWB)
Некои од копјата, како што е римскиот пилум, имале екстремно долги врвови, кои се склониле кон ударот. Затоа, тие можеа да се извлечат од штито само со тешкотии и ги направија бескорисни. Покрај тоа, избегнува е и ризикот од враќање на копјето.
 
[[Податотека:Pilum Nordisk familjebok.jpg|мини|Копја ]]
 
==Употреба==
Копјето е делумно и симболична вредност. Пример за тоа е Светото копје на римско-германските кралеви и цареви. Во древната исландска литература копјето Гунгнир се појавува како атрибут на богот Один.
 
Врз основа на вазните претстави и тешките пронајдоци, како и описите на поетот Хомер, може да се претпостави дека копјето служело во античкаСтара Грција, барем од минатиот микенски период, како статус или дури и симбол на доминација.
 
[[Категорија:Копја]]