Разлика помеѓу преработките на „Амазономахија“

Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
Стилска исправка, replaced: Античка Грција → Стара Грција using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
с (Стилска исправка, replaced: Античка Грција → Стара Грција using AWB)
Според Џосин Блок, Амазономахијата обезбедува два различни контексти во дефинирањето на грчкиот херој. Или Амазонките се една од катастрофите од кои херојот се отарасува после неговата победа над чудовиште; или тие се израз на основниот [[Атис]]ки мотив, во кој главниот јунак ја избегнува човековата сексуалност во бракот и репродукцијата.
 
Во 5-от век, [[Ахеменидска Империја|Ахеменидската Империја]] од [[Персија]] започна серија на инвазии против [[АнтичкаСтара Грција]]. Поради ова, некои научници веруваат дека на повеќето ументички грчки дела од 5-от век, Персијците биле прикажани алегориски, преку фигури на [[кентаури]] и [[Амазонки]].
 
== Примери ==
* [[Фидија]]
* [[Микон]]
 
{{greek-myth-stub}}
 
[[Категорија:Старогрчка уметност]]
[[Категорија:Старогрчка митологија]]
[[Категорија:Амазонки]]
 
 
{{greek-myth-stub}}