Марко Пантани: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.339 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Ina pet (разговор | придонеси)
Создадено преведувајќи ја страницата „Марко Пантани
 
Ina pet (разговор | придонеси)
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
{{Infobox cyclist
| name = Марко Пантани
| image = Marco Pantani.jpg
| caption = Пантани во 1997
| fullname = Марко Пантани
| nickname = ''Il Pirata'' (пират), ''Elefantino'' (мал слон)<ref>{{cite web |url=http://www.eurosport.fr/cyclisme/tour-de-france/2015/cannibale-grand-fusil-cheri-pipi-andy-torticolis.-le-top-20-des-surnoms-mythiques-du-cyclisme_sto4828071/story.shtml |title=Cannibale, Chéri-pipi, Wookie, Andy torticolis… le Top 20 des surnoms mythiques du cyclisme |last=Vergne |first=Laurent|date=22 July 2015|website=[[Eurosport]]|language=French |trans-title=Cannibal, Chéri-pipi, Wookie, Andy Torticollis... the Top 20 mythical nicknames of cycling|access-date=11 April 2016}}</ref>
| birth_date = {{birth date|df=yes|1970|1|13}}
| birth_place = [[Чезена]], Италија
| death_date = {{death date and age|df=yes|2004|2|14|1970|1|13}}
| death_place = [[Римини]], Италија
| height = {{height|m=1.72}}
| weight = {{convert|57|kg|lb stlb|0|abbr=on}}
| role = велосипедист
| ridertype = [[планинар]]
| proyears1 = 1992–1996
| proteam1 = [[Carrera (cycling team)|Carrera Jeans-Vagabond]]
| proyears2 = 1997–2003
| proteam2 = [[Mercatone Uno-Scanavino|Меркатоне Уно]]
}}
 
[[Податотека:Marco_Pantani_-_Giro_d'Italia_(16384453148).jpg|мини|250x250пкс| Марко Пантани на [[Џиро д’Италија]] ]]
'''Марко Пантани''' ( {{Lang-it|Marco Pantani}} ; [[13 јануари]] [[1970|1970 година]] - [[14 февруари]] [[2004|2004 година]]) е поранешен [[Италија|италијански]] професионален [[Велосипедизам|велосипедист]], еден од најдобрите во историјата на професионалниот [[велосипедизам]]. Тој го достигнал врвот на својата кариера во [[1998|1998 година]] со освојување на [[Тур де Франс]] и [[Џиро д’Италија]]. Со тие победи, тој станал вториот Италијанец што триумфирал на двете најважни трки во истата година. Пред него, во тоа успеал само [[ Фаусто Копи |Фаусто Копи]] .
 
Завојот што Пантани го носел на главата бил причина за неговиот прекар ''Гусар'' ( {{Lang-it|Il Pirato}}) по што бил познат во светот. Во [[1999|1999 година]] тој паднал на антидопинг тестот на крвта и бил отстранет од Џира. Поради тоа, тој бил под голем притисок од неговиот клуб и медиумите. Во [[2004|2004 година]] тој се самоубил со голема доза [[кокаин]] .
 
== Кариера ==
1.692

уредувања