Разлика помеѓу преработките на „Тетрархија“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Последици: Јазична исправка, replaced: Римското царство → Римското Царство using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Римско царство → Римско Царство (2) using AWB)
с (→‎Последици: Јазична исправка, replaced: Римското царство → Римското Царство using AWB)
Идејата за ''две половини'', на истокот и на западот, повторно се појавила и на крајот резултирала со постојан de facto поделба во две одделни Римски империи по смртта на [[Теодосиј I]]. Треба да се каже дека Империјата никогаш не била формално поделена. Царевите на Исток и на Запад законски владееле како ''коимператори''.
 
По падот на [[Рим]] во 476 година Источниот дел од царството (денес познат под називот [[Византија]]) останал како единствен директен наследник Римското царствоЦарство.
 
== Поврзано ==