Епархија: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Римското царство → Римското Царство using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Римското царство → Римското Царство using AWB)
 
[[File:Dioceses of the Macedonian Orthodox Church (1967-2013).svg|right|thumb|259px|Епархии на МПЦ]]
 
Порано границите на епархиите се поклопувале со административните граници на провинциите во Римското царствоЦарство, а седиштето и на двете администрации биле во исто место. Епархијата влегувала во состав на поголема административна едница - [[диецеза]], а била составена од помали административни единици т.н. [[нома|номи]]. Оваа структура на административни единици влегла и во структурата на црковните организации, и е зачувана и до денес во некои од православните цркви.
 
== Поврзано ==