Разлика помеѓу преработките на „Венети“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична Исправка, replaced: Римската Империја → Римското Царство using AWB
с
с (→‎top: Јазична Исправка, replaced: Римската Империја → Римското Царство using AWB)
Венетите се носители на Пржеворската култура во Полска.
 
[[Податотека:Roman Empire 125.svg|thumb|right|300px|РимскатаРимското ИмперијаЦарство во времето на [[Адријан]] (од 117-38), ја покажува локацијата на '''Венети''' во горниот тек на реката [[Висла]] во (Југоисточна Полска)]]
 
{{Никулец од областа на историјата}}