Разлика помеѓу преработките на „Унгарија“

Одземени 35 бајти ,  пред 4 месеци
с
Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство using AWB
(Одбиена последната промена (од Vase10000) и ја поврати преработката 3819217 на Ehrlich91)
с (Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство using AWB)
{{Main|Историја на Унгарија}}
[[Податотека:Crown, Sword and Globus Cruciger of Hungary2.jpg|thumb|left|150px|Круната на Свети Стефан Унгарски.]]
Денешната територија на Унгарија во стариот век била провинција [[Панонија]], дел од [[РимскатаРимското империјаЦарство]]. Во [[4 век]] на таа територија се населиле [[Хуни]]те под водство на [[Атила]]. Покасно таа територија ја населиле и германски племиња. По Германците дошле и [[Авари]]те и [[Словени]]те, што покасно резултирало со доаѓање на [[Угри]]те, односно денешните Унгарци. Угрите се населиле во [[896]] година.
 
Во [[1001]] година Унгарците го прифатиле [[христијанство]]то и кнезот [[Иштван I]] се крунисал во крал. Во [[1526]] година за време на [[Мохачка битка (1526)|Мохачката битка]] Турците извоиле победа над Унгарија и со тоа престанала да постои како држава. Територијата на Унгарија била поделена на три дела од кои еден дел целосно потпаднал под власт на Турција, друг под власт на [[Хабсбуршката монархија]] и третиот бил полунезависна држава во вазалски однос со Турција. Кон крајот на [[17 век]] сите три дела биле дел од Хабсбуршката монархија и тогаш Унгарците ја менуваат религијата прифаќајќи го [[Лутеранство|лутеранствотолутеранство]]то и [[Калвинизам|калвинизмот]].
 
Во [[1848]] година Унгарците дигнале востание против Монархијата за национални права, но не успеале во тоа. По востанието политиката на монархијата кон Унгарците се менува и тогаш е формирана [[Австроунгарија]].
{{Main|Географија на Унгарија}}
[[Податотека:Hungary topographic map.jpg|thumb|left|130px|Карта на Унгарија.]]
Околу половина од територијата на Унгарија е составена од рамница, поточно од [[Панонска Низина|Панонската низина]]. Највисоката надморска висина на Унгарија во рамницата е 183 метри.
 
Трансданубија е ридски предел и има мали планини. Овие се најисточните точки на [[Алпи]]те на запад, Средните планини во центрот и [[Мешек]] планините на југ. Највисок врв во овој регион е [[Ирот ко]] со висина од 882 метри.
 
Највисоките и најголемите планини во Унгарија се [[Карпати]]те кои се наоѓаат во северна Унгарија, на [[словачка]]та граница. Највисок врв е [[Кекеш]] со 1.014 метри.
 
Унгрија е поделена на два дела од реката [[Дунав]]. Покрај Дунав во Унгарија течат и [[Драва]] и [[Тиса]] и езерото [[Балатон]]. Климата на Унгарија е континентална.
{{Main|Економија на Унгарија}}
[[Податотека:Magyar Nemzeti Bank épülete, Szabadság tér és Hold utca sarok. - 2005, Budapest.jpg|thumb|left|130px|Национална банка на Унгарија.]]
Унгарија ги одржала своите први избори во [[1990]] година, после комунистичкиот режим во државата и успешно ја трансформирала својата планска економија во пазарна. Во државата широкораспространети се странските инвестиции и странскиот посед на компании и трговско земјиште.
 
Унгарија постојано има раст на економија. Приватниот сектор во државата сочинува околу 80% од БДП на Унгарија. Од странските инвестиции кои се слеваат во [[Средна Европа]], една третина одат во Унгарија. Унгарија има јака монетарна, фискална, бизнис и трговска политика со лесно инвестирање.
 
Официјална валута во Унгарија е [[унгарска форинта|унгарската форинта]].
{{Main|Религија во Унгарија}}
 
Мнозинството од населението на [[Унгарија]] биле [[христијанизација|христијанизирани]] во текот на [[10 век]]. Првиот унгарски крал, Свети [[Иштван I]] го зел [[Западно христијанство|западното христијанство]], иако неговата мајка, ''Саролт'', била крстена по источниот обред. Унгарија останала претежно католичка земја до [[16 век]], односно до појавата на [[Протестантска реформација|реформацијата]] и [[Лутеранство]]то, каде [[Калвинизам|калвинизмот]] бил прифатен од скоро цела популација. Во втората половина на [[16 век]], сепак, [[Исусовци|Езуитите]] предводени преку својата кампања на [[Контрареформација]] меѓу [[Унгарци]]те, успеале ниовниот процент да го намалат. До [[17 век]], Унгарија веќе била католичка земја. Во некои од источните делови на земјата околу [[Дебрецен]], сѐ уште постојат протестантски заедници. [[Православие]]то во Унгарија е на религијата главно на некои национални малцинства во земјата, особено, [[Романци]], [[Руси]], [[Украинци]] и [[Срби]].
 
Според последните податоци, 5.289.521 од населението на Унгарија се [[Римокатоличка црква|Римокатолици]], 268.935 - [[Источна католичка црква|источни католици]], 15.928 - [[Православие|православни]], 1.622.796 [[Калвинизам|калвинисти]], 304.705 - [[Лутеранство|лутеранци]], 17.705 - [[Баптизам|баптисти]], 5.840 - [[Адвентизам|адвентисти]], 34.530 - други протестантски деноминации, 24.340 - други христијански деноминации, 12.871- [[евреи]], 13.567 - други нехристијански деноминации, 1.483.369 - [[Атеизам|атеисти]], 1.734.333 - не одговориле на прашањето за нивната религиозна принадлежност.
* [http://www.hungarianhistory.com Историја на Унгарија]
* [http://translations.bookfinder.hu/indexa.htm Превод на литературни творби на унгарски]
 
 
{{Држави на Европскиот континент}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Унгарија|*]]
[[Категорија:Средна Европа]]