Ихтис: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Значење: Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство using AWB)
с (→‎Значење: Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство using AWB)
== Значење ==
 
Според некои усни преданија, овој симбол бил користен од страна на христијаните во времето на нивните прогони од [[Римско Царство|РимскатаРимското империјаЦарство]] како знак за нивно распознавање бидејќи грчкиот збот ἰχθύς во себе го содржи изразот Ιησούς Χριστός Θεού υιός σωτήρ:
 
* ΙΗΣΟΥΣ (Iēsoûs »Исус«)