Мезија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 5 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична Исправка, replaced: Римската Империја → Римското Царство (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Јазична Исправка, replaced: Римската Империја → Римското Царство (2) using AWB)
'''Мезија'''<ref>''Транскрипција на латинскиот јазик - диграфи oe и ae, стр. 73, Правопис на македонскиот јазик, Просветно дело, Скопје 2007''</ref> ([[латински јазик|латински]]: ''Moesia'') била [[римска провинција]] и [[Историја|историски]] регион во jугоисточниот дел на [[Европа]].
==Положба==
Името „Мезија“ доаѓа од [[Тракијци|тракиското]] племе [[Мези]]. На jуг, регионот граничи со планинската верига [[Хемус]] ([[Стара планина]]), на север со [[Дунав]], на запад со реките [[Дрина]] и [[Сава]], и на исток со [[Црно Море]]. Мезија ти опфаќа денешните Северна [[Бугарија]], Источна [[Србија]], [[Романија|Романска]] Северна [[Добруџа]] и [[Скопската Котлина]] во Македонија.
 
=== Поделба ===
== Галерија ==
<gallery>
Податотека:REmpire-Moesia.png|Мезија на картата на РимскатаРимското ИмперијаЦарство
File:Moesia Superior SPQR.png|Горна Мезија, која ја опфаќала и денешна Северна Македонија.
File:Post_Roman_Balkans.jpg|Карта на римските провинции на Балканот. Во јужниот дел на Горна Мезија се гледа градот [[Скупи]]
 
{{Римски провинции, 120 година}}
{{Покраини во РимскатаРимското ИмперијаЦарство (4-7 век)|state=collapsed}}
 
{{Никулец од областа на историјата}}