Разлика помеѓу преработките на „Бургунди“

Одземени 73 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство (2) using AWB
с
с (→‎top: Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство (2) using AWB)
{{Без извори|датум=август 2010}}
[[Податотека:Roman Empire 125.svg|thumb|right|320px|РимскатаРимското империјаЦарство во времето на Адријан (владеел 117-38), ја покажува локацијата на Бургундската германска група, кои се населиле во регионот помеѓу [[Средна Одра]] и [[Долна Висла]] во Полска]]
 
'''Бургундите''' се [[Германи|германско племе]] кое потекнува од [[jужна Норвешка]]. Во текот на [[2 век п.н.е.]] тие започнале да се населуваат јужно од нивните територии, најверојатно на островот [[Борнхолм]]. Во текот на [[1 век]] и [[2 век]], тие се населиле во областа пoмеѓу реките [[Средна Одра]] и [[Долна Висла]]. Во [[3 век]], под притисок на [[Гепиди|Гепидите]]те, се упатиле на југозапад кон река [[Мајна]]. Овде за прв пат се соочиле со РимскатаРимското империјаЦарство. За прв пат конфликтот се случил во времето на императорот [[Проб]]. Во текот на следниот век, тие се придвижиле и стигнале до местото каде реката Мајна се влива во реката [[Рајна]], потчинувајќи ги [[Алемани|Алеманите]]те. Од друга страна, Римјаните се обидиле тоа да го искористат. [[Валентинијан I]] (364-375) склучил сојуз со Бургундите и ги вклучил против Алеманите во околу [[370]] година.
Во [[407]] година [[Вандали|Вандалите]]те, [[Алемани|Алеманите]]те и [[Свеви|Свевите]]те навлегле во [[Галија]]. Така, Бургундите на чело со [[Гундахар]] го зазеле [[Мајнц]] и заедно со аланите навлегле во Галија давајќи подршка на Јовин, кој се објавил против римскиот цар [[Хонориј]]. Во [[413]] година, тие биле признаени од страна на Западната Римска империја за федералци и добиле територија во регионот на Вормс. Тогаш, тие го примиле и [[христијанство]]то.
 
Бургундите говореле на [[Бургундски јазик (германски)|бургундски јазик]] за кој денес постојат мошне оскудни сознанија.