Разлика помеѓу преработките на „Доцна антика“

Одземени 2 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Македонија: Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство (2) using AWB)
с (→‎Македонија: Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство using AWB)
 
== Македонија ==
Во Македонија доцната антика го опфаќа периодот од 2 - 4 век. Во Музејот на Македонија постои доцноантичката збирка која брои вкупно 516 предмети (керамички и стаклени садови, керамички и бронзени светилки, накит, декоративна пластика). Во постојаната музејска поставка се изложени 184 предмети, карактеристични за втората значајна етапа на РимскатаРимското империјаЦарство и кои претставуваат одраз на новата доцноримска култура.
 
== Надворешни врски ==