Разлика помеѓу преработките на „Константинова династија“

с
→‎top: Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство (2) using AWB
с (→‎top: Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство (2) using AWB)
'''Константиновата династија''' е неформално име за фамилијата која владеела со [[РимскатаРимското империјаЦарство]] од стапување на престолот на [[Констанциј I Хлор]] (починал 305) до смртта на [[Јулијан Отпадникот]] во [[363]] година. Династијата своето име го добила според својот најпознат член, [[Константин Велики]] кој во [[324]] година станал единствен владетел на РимскатаРимското империјаЦарство.
 
==Потомство==