Разлика помеѓу преработките на „Британска Империја“

с
→‎Препирања со Франција: Јазична Исправка, replaced: Римската Империја → Римското Царство using AWB
с (→‎Првата светска војна: Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство, Османлиската империја using AWB)
с (→‎Препирања со Франција: Јазична Исправка, replaced: Римската Империја → Римското Царство using AWB)
 
Смртта на Чарлс II од Шпанија во 1700 година како и преземењето на Шпанија и нејзините колонии од трана на Филипе оф Анжу, внук на Кралот на Фрнација, создало шанса за унифицирање на Франција, Шпанија и соодветните колонии, што било неприфатливо за
Аглија и другите европски моќни земји. Во 1701 година, Англија, Португалија, и Холандија ја свртеле РимскатаРимското ИмперијаЦарство против Шпанија и Франција во Војна за шпанското наследство која што траела до 1714 година. На склучувањето на Договорот од Утрехт, Филип се откажал од своите права како наследник на францускиот престол и Шпанија ја изгубила својата империја во Европа. Британската Империја се зголемила територијално: од Франција ги добила Њуфаундленд и Акадиа, а од Шпанија Гибралтар и Минорка. Гибралтар кој е сѐ уште британска територија станал важна поморска база ии овозможил на Британија да ја контролирар влезната и излезната точка на Медитеранот. Минорка им бил вратен на шпанците со [[Договор од Амјен (1802)|договорот од Амјен]] во 1802. Шпанија исто така и ги дала правата на Англија и врз дозволата да продава робови во шпанска Америка.
 
Седумгодишната војна која започнала во 1756 година била првата војна која се проширила на светско ниво. Таа се водела во Европа, Индија, Северна Америка, Карибите, Филипините и на африканскиот брег. Потпишувањето на Парискиот договор (1763 година) довело до сериозни последици за иднината на Британската Империја. Во Северна Америка иднината на Франција како колониска моќ била сериозно загрозена со признавањето на Рупертовата Земја како британска, со заземањето на Нова Франција од страна на Британија (каде имало голем број на француско население кое потпаднало под британска контрола) и Луизијана која потпаднала под Шпанска власт. Шпанија ја зазела Флорида за Британија. Во Индија, во Карнатската Војна Франција сѐ уште имала контрола врз своите робови но воените ограничувања и обврската да им помага на британски ориентираните земји ги уништиле француските надежи за контрола на Индија. Британската победа над Франција во Седумгодишната војна ја претворило Британија во најголема светска сила.