Разлика помеѓу преработките на „Тетрархија“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Римско царство → Римско Царство (2) using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Римско царство → Римско Царство (2) using AWB)
[[Податотека:Tetrarchy map3.jpg||мини|лево|260п|Карта на Римското Царство на кое се покажани диоцените на четворицата тетрарси.]]
Терминот тетрархија обично се однесува на системот на тетрархиска власт која римскиот император [[Диоклецијан]] (284 — 305 година), првиот цар во времето на [[доминат]]от, ја вовел во 293 година.<ref name='brit'/> Тој сметал дека повеќе не било можно да се управува со [[Римско царствоЦарство|Царството]] од еден центар. Воведувањето на тетрархијата се смета за крај на [[Кризата на третиот век]].
 
Според идејата на Диоклецијан власта ја делеле 4 владетели ('''тетрарси''') (2 [[август (титула)|август]]а и 2 [[цезар (титула)|цезар]]а). Првиот состав на тетрархијата совладател бил:
Престолнина на западниот цезар [[Констанциј I Хлор]] бил град Аугуста Треворорум (денешен [[Трир]], во [[Германија]]), во близина на реката [[Рајна]] која ја означувала стратешки важната граница за Царството.
 
Иако власта во системот на тетрархија била поделена јавниот имиџ на четирите императори бил многу важен за да се прикаже дека постои само едно [[Римско царствоЦарство|Царството]]. Ова станало особено важно по граѓанската војна од третиот век. Тетрарсите биле прикажувани на идентични во сите официјални портрети од тоа време. Монетите кои датираат од периодот тетрархијата го прикажуваат секој цар со идентична слика - само натписите втиснати на монетите укажуваат на тоа за кој од четирите императори е прикажан.
 
Овој систем на владеење е укина во 324 година кога [[Константин Велики]] станал единствен владател во Империјата.