Разлика помеѓу преработките на „Теодосиј II“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Балканскиот полуостров → Балканскиот Полуостров using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство (2) using AWB)
|issue=[[Лицинија Евдокија]]
|}}
'''Флавиј Теодосиј''' или '''Теодосиј II''' ([[латински]]: ''Flavius ​​Theodosius Junior'') бил император на [[Источната РимскаРимско империјаЦарство]] во периодот од [[408]] до [[450]] година.
 
Нарекуван уште Теодосиј Помладиот, тој престолот го наследил како малолетник кој имал само седум години. Тој станал еден од најдолго владејачките императори на Византија, со која управувал повеќе од 40 години. Иако во надворешната политика Теодосиј II бил принуден да направи голем број отстапки, внатрешната состојба на државата продолжила да биде стабилна, за разлика од нередите кои ја зафатиле Западна РимскаРимско империјаЦарство. За време на неговото владеење, значајна улога во управувањето со империјата играеле сестра му [[Пулхерија]] и жена му [[Евдоксија]].
 
== Управување ==