Разлика помеѓу преработките на „Јулијански календар“

с
Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство using AWB)
'''Јулијанскиот календар''' е стар црковен календар кој се користи од [[Македонска православна црква|Македонската православна црква]], [[Српска православна црква|Српската православна црква]], [[Руска православна црква|Руската православна црква]], [[Украинска православна црква|Украинската православна црква]] и Источните цркви вклучувајќи ја и [[Вселенска патријаршија|Вселенската патријаршија]]. За разлика од [[грегоријански календар|грегоријанскиот]], овој календар е поназад за 13 дена во периодот 1900-2100 година и се зголемува таа разлика за 1 ден по 2100 година.
 
При заземањето на [[Египет]] од страна на [[Рим]], Римјаните се запознале со новиот за нив начин на пресметување на времето и [[Јулиј Цезар]] решил да го воведе и во [[Рим]], но со поголема точност, за да ги поврзи сончевата година со онаа од Европа, односно [[Сонце|Сонцето]]то со европската пролет, лето итн.
 
По наредба на [[Јулиј Цезар]], математичарот од [[Александрија]] [[Созиген]] создал римски календар, наречен Јулијански. Така, бил воведен во [[РимскаРимско империјаЦарство|Римската империја]] на [[1 јануари]] [[46]] година п.н.е. со кое од 1 јануари започнувала годината.
 
Според овој [[календар]] една година трае точно 365 денови и 6 часа. Секоја четврта година се смета за висококочна и се состои од 366 денови.
{{Време}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Календари]]
[[Категорија:Јулијански календар]]