Разлика помеѓу преработките на „Доцна антика“

Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство (2) using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство (2) using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
'''Доцна антика''' е груба [[периодизација]] за периодот од [[Наша ера|н.е.]] помеѓу [[300]] - [[600]] година, употребена од историчарите и научниците за да се опише интервалот помеѓу Класичната [[Антика]] и [[Среден век|Средниот Век]] воглавно во [[Европа]] и [[Медитеран]]скиот свет. Тоа е временскиот период помеѓу пропаста на [[РимскаРимско империјаЦарство|Западната РимскаРимско империјаЦарство]] од [[3 век]] н.е натаму, се до [[Ислам]]ското освојување, и повторното формирање на [[Источна Европа]] под името [[Византиска империја]]. Терминот ''Spätantike'', буквално '''"Доцна антика"''', бил употребен од германските историчари од моментот кога ја популаризирал [[Alois Riegl|Алојз Ригли]] во раниот 19 век.
 
== Македонија ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Доцна антика]]