Канцелар: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: Римска империја → Римско Царство using AWB)
{{Извршна власт}}
'''Канцелар''' ([[латински јазик|латински]]: cancellarius) е службена [[титула]] користена од повеќето народи чија [[цивилизација]] се издигнала директно или индиректно од [[РимскаРимско империјаЦарство|Римското царство]]. Во различни периоди и во различни земји, поимот означувал разни должности и бил носен од службениции со разни рангови. Многу [[влада|влади]] имаат канцелар кој служи како некој вид на министер. Во разни влади, канцеларот има различна функција. Изворните канцелари биле оние во римските судови на правда - функционери кои седеле на „''канцелите''“ во [[базилика]] или судница, коишто ги одделувале судијата и поротата од гледачите.
 
== Австрија ==
** Главниот канцелар бил глава на [[Англија|англиското]], но не и [[Шкотска|шкотското]], судство. Пред тоа, главниот канцелар бил единствениот судија во канцеларскиот суд. Бидејќи тој суд бил комбиниран со други за да се формира Високиот суд, главниот канцелар служел како глава на канцеларството, но таа улога била префрлена на вице-канцеларот. Главниот канцелар исто така можел да учествува на судски седници. Моментален главен канцелар е [[Лорд Фалконер од Торотон]].
** Министер за правда.
 
* Канцелар на буџетот, министерот со целосна одговорност за буџетот. И оваа титула е дамнешна и датира од Кралството Англија. Грубо споредено, соодветствува на министер за финансии или секретар за буџетот.
 
* Канцелар на Војводството Ланкастер, исто така древна титула. Одговорен е за Војводството Ланкастер, англиско војводство коешто припаѓа на кралството, но историски останало одвоено од остатокот од кралството.