Разлика помеѓу преработките на „Мекнес“

Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Римска Империја → Римско Царство using AWB
(поврзница Фес (град))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Римска Империја → Римско Царство using AWB)
'''Мекнес''' ([[Арапски јазик|арапски]]: مكناس) е [[град]] во северен [[Мароко]], лоциран 130 километри од главниот град [[Рабат]] и 60 километри од [[Фес (град)|Фес]]. Тој е поврзан со автопат со овие два града. Мекнес бил главен град на Мароко под власта на [[Исмаил Ибн Шариф|Мавлај Исмаил]] ([[1672]] – [[1727]]), пред да биде заменет со Рабат. Има вкупно 536,322 жители (според попис од [[2004]]). Тој е седиште на регионот [[Мекнес-Тафилалет]].
 
Територијата на која денес е градот била под доминација на [[РимскаРимско ИмперијаЦарство|Римската Империја]] во [[117]] п.н.е.
 
== Надворешни врски ==