Печ: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманско царство → Отоманско Царство using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: југо-западниот → југозападниот using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманско царство → Отоманско Царство using AWB)
Градот '''Сопиане''' (''Sopianae'') бил подигнат од страна на [[Римско царство|Римјаните]] кон почетокот на [[2 век]], на област која била населена со [[Келти|келтски]] и [[Долна Панонија|панонски]] племиња. Во 4 век станал главен град на провинцијата Валерија, како и значаен [[Христијанство|христијански]] центар. Раниот христијански комлекс кој се наоѓа во градот е од тој период и денеска тој се наоѓа на списокот на светско наследство на [[УНЕСКО]] од [[декември]] [[2002]].<ref>[http://www.pecs.hu/index.php?foid=1&oldal=koszonto A világörökség része]</ref>
 
Нејзиниот епископат за прв пат бил основан во [[1009]] година од страна на [[Иштван I]], а исто така и првиот унгарски универзитет е основан во Печ во 1367 година од страна на [[Луј I Унгарски]]. Тој универзитет и денеска постои и е најголемиот во Печ со околу 34.000 студенти<ref>[http://www.okm.gov.hu/main.php?folderID=1488&articleID=233289&ctag=articlelist&iid=1 www.okm.gov.hu, Oktatási és Kulturális Minisztérium oldala, Az Oktatási Évkönyv 2008/2009 letölthető PDF-formátumban.]</ref>. Печ бил претворен во културен и уметнички центар на земјата од страна на владката Јанус Панонијски голем [[Унгарци|унгарски]] хуманист и [[поет]].<ref>[http://www.dravanet.hu/hunor/frame-pecs%20hun.htm Pécs kulturális központ]</ref> Печ има богато наследство и од 150 годишната [[Отоманско царствоЦарство|Отоманска]] окупација, како џамијата на Паша Газим и Сечени плоштадот.
 
Печ од секогаш бил мултикултурен град, каде што многу културни слоеви ги претопиле нивните заеднички култури во една за време на две илјади години историја. [[Унгарци]]те, [[Хрвати]]те и [[Германци|дунавските Германци]] и денеска продолжуваат да живеат во мир во економскиот и културен град. Затоа не е изненадувачки што Печ бил избран за Европски град на културата за 2010 година и ја споделува таа титула заедно со [[Есен (град)|Есен]] и [[Истанбул]]. Мототo на градот е: ''Безграничниот град''. После примањето на титулата голем број на иновации започнаа да се случуваат во градот.<ref>[http://www.pbkik.hu/index.php?id=7491&term= www.pbkik.hu, 2007. március 30., péntek, Szabó Ágnes - Élményfürdő, újabb négycsillagos szállodák Pécsett, olvasva: 2009.12.18.]</ref><ref>[http://www.bama.hu/baranya/gazdasag/mar-epitik-a-pecsi-buza-teren-a-corsot-123514 www.bama.hu, 2008. február 22., Kaszás E. - Már építik a pécsi Búza téren a Corsót, olvasva: 2009.12.18.]</ref> Реномирани јавни места, улици, плоштади и градски делови, нови културни центри, концертна сала, модерна библиотека и нове центар биле дизајнирани.<ref>[http://www.peh.hu/index.php?tid=4&act=show&cid=625&o=1 www.peh.hu, Elindult a Sopianae-terv, épül a Déli Ipari Park]</ref><ref>[Pécsre áramlik a tőke www.origo.hu, 2008. 07. 17. - Pécsre áramlik a tőke]</ref> Most of them are still under construction.