Разлика помеѓу преработките на „Кралство Унгарија“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманско царство → Отоманско Царство using AWB
с
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманско царство → Отоманско Царство using AWB)
|life_span = 1000–1918<br /><small>(1920–1946)</small>
|event_start = Coronation of<br />{{spaces|4}}[[Иштван I]]
|event1 = {{nowrap|[[Отоманско царствоЦарство|Отоманска окупација]]}}<br />{{spaces|4}} на [[Буда]]
|date_event1 = 1541
|event2 = [[Унгарска Револуција (1848)|Унгарска револуција]]