Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманско царство → Отоманско Царство using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Отоманското царство → Отоманското Царство using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманско царство → Отоманско Царство using AWB)
Плаошник е познат како религиозен локалитет уште од почетоците на [[христијанство]]то, а веројатно и пред тоа. Пронајдени се неколку големи [[Ранохристијанска уметност во Македонија|ранохристијански базилики]], како и остатоците од [[црква]]та [[Свети Пантелејмон]] која ја изградил и во која работел [[Свети Климент Охридски]].
 
На [[11 август]] [[2002]] година свечено бил осветен новоизградениот храм [[Светите Климент и Пантелејмон]], кој всушност претставува реплика на Светиклиментовата црква, изградена на истите темели. Црквата била урната во периодот на [[Отоманско царствоЦарство|Отоманското владеење]] и на нејзината основа била изградена [[џамија]]. По реставрацијата во 2002, по 530 години, овде повторно се пренесени моштите на Cв. Климент Охридски кои во меѓувреме биле сместени во црквата [[Света Богородица Перивлепта]] во Охрид.
 
== Црква Светите Климент и Пантелејмон ==