Македонски народни инструменти: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Традиционални и ориентални: Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB
(Одбиена последната промена (од 213.135.184.63) и ја поврати преработката 3827717 на Ehrlich91)
с (→‎Традиционални и ориентални: Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB)
 
* '''зурлата'''/'''тапанот''' можат да се слушнат на свадби и други слави каде се свири народна музика.
 
* '''гајдата''' е фундаментален составен дел од македонската музичка култура, особено по [[Села во Македонија|селата]]. Обично се свири со пар кавали, тамбура и некои ударни инструменти (тапанче/дајре/тарабука).
* '''тарабуката''' исто така се смета за традиционален инструмент, иако истата била донесена во [[Македонија]] во [[XV век|XV]] и [[XVI век]] век од [[ОтоманскаОтоманско империјаЦарство|Турците]].
 
* '''тарабуката''' исто така се смета за традиционален инструмент, иако истата била донесена во [[Македонија]] во [[XV век|XV]] и [[XVI век]] век од [[Отоманска империја|Турците]].
 
== Чалгија ==