Разлика помеѓу преработките на „Црква Света Софија (Софија)“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство using AWB)
|materials=
}}
'''Црквата Света Софија''' е [[црква|христијански храм]] кој се наоѓа во [[Софија]], [[Бугарија]] и е во склопот на [[Бугарска Православна Црква|Бугарската православна црква]]. Оваа црква е една од најстарите во градот изградена во [[4 век]]. Во [[14 век]], по самата [[црква]] било именувано и името на градот [[Софија]]. Во време на [[ОсманлискаОсманлиско империјаЦарство|Османлиското Царство]] била претворена во [[џамија]].
 
== Историја ==