Никос Захаријадис: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство using AWB)
|caption=Фотографија на Захаријадис
|birth_date={{Birth date|1903|04|27|df=yes}}
|birth_place=[[Одрин]], [[ОсманлискаОсманлиско империјаЦарство]]
|death_date={{Death date and age|1973|08|01|1903|04|27|df=yes}}
|death_place=[[Сургут]], [[Руска СФСР]], [[Советски Сојуз]]
[[Податотека:Nikos Zachariadis.jpg|мини|Никос Захариадис, претседател на Врховниот воен совет на ДАГ]]
'''Никос Захаријадис''' ({{роден во|Одрин}}, {{роден на|27|април|1903}} - {{починал во|Сургут}}, {{починал на|8|август|1973}}) бил генерален секретар на [[Комунистичка партија на Грција|Комунистичката партија на Грција]] од периодот од [[1931]] година до [[1957]] година.
 
 
{{Грција-биог-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Захаријадис, Никос}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Грчки комунисти]]