Разлика помеѓу преработките на „Османлиска инвазија на Мани“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство (3) using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство (3) using AWB)
|result= Победа на Грците
|combatant1=[[Податотека:Mani Flag (Greece).svg|22px|border]] [[Мани (полуостров)|Мани]]<br />{{Flagicon|Greece|old}} [[Грци|Грчки револуционери]]
|combatant2={{flagicon|Ottoman Empire|1453}} [[ОсманлискаОсманлиско империјаЦарство]]<br /> [[Податотека:Egypt flag 1882.svg|22px]] [[Египет]]
|commander1= [[Петрос Мавромихалис]]
|commander2= [[Податотека:Egypt flag 1882.svg|20px]] [[Ибрахим Паша]]
|casualties2= Вергас: 2,500, <br /> Диро: 1,000<br /> Полицараво: 400<br /> Вкупно: 3,900
}}
'''Османлиско-египетската инвазија''' на полуостровот Мани претставува дел од [[Грчка војна за независност|Грчката војна за независност]] и истата се состоела од три битки. На чело на Османлиите бил [[Ибрахим Паша]]. На [[17 март]] [[1821]] година, жителите на [[Маниотс]] објавиле војна на [[ОсманлискаОсманлиско империјаЦарство|Османлиското Царство]], кое претходело на претходните вооружени востанија и бунтови кои веќе биле започнати во поголемиот дел од [[Грција]]. Сепак, и покрај големите победи на востаниците, во целост помеѓу лидерите на револуцијата имало големи несоглесувања. Овие недостатоци биле искористени од страна на [[Османлии]]те, кои побарале помош од [[Египет]]. Засилувањето дошло од Египет, предводено од страна на [[Ибрахим Паша]], кој бил син на лидерот на Египет, [[Мухамед Али од Египет|Мухамед Али]]. По само неколку месеци, Османлиите издвојувале победа во [[Трета опсада на Мисолонги|Мисолонги]]. По ова, своите позиции муслиманите ги свртиле кон полуостровот Мани.
 
Ибрахим се обидел во Мани да влезе од неговата североисточна страна на [[21 јуни]] [[1826]] година, но во истото не успеал. Неговата војска броела околу 7.000 војници наспроти околу 2.500 на Грците. По првичниот неуспех на муслиманскиот сојуз следувало повлекување. Во [[август]] војната била обновена. На крајот од војната тие доживеале пораз и биле принудени повторно да се повлечат кон [[Египет]]. Полуостровот за последен пат бил нападнат од страна на Османлиите во т.н. [[Грчка револуција]].
[[Категорија:Битки во Грчката војна за независност]]
[[Категорија:Битки на Арапски Египет]]
[[Категорија:ОсманлискаОсманлиско империјаЦарство во 19 век]]
[[Категорија:Грција во 19 век]]