Споменик на слободата (Истанбул): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство (2) using AWB
с (Bot: Migrating 4 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q320876 (translate me))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство (2) using AWB)
}}
 
'''Споменикот на слободата''' ([[турски]]: ''Hürriyet Anıtı'' или ''Abide-i Hürriyet''), е споменик којшто се наоѓа во областа [[Шишли]], [[Истанбул]], [[Турција]]. Споменикот бил изграден во чест на војниците кои загинале во бунтот против радикалната власт на [[ОсманлискаОсманлиско империјаЦарство|исламската ОсманлискаОсманлиско империјаЦарство]] и уставните реформи по [[1839]] година познати како [[Танзимат]]. Споменикот бил дизајниран од страна на османлискиот архитект [[Музафер Бег]], кој победил на архитектонскиот конкурс. Основата на споменикот, којшто бил изграден во периодот од [[1909]]-[[1911]] година е во форма на [[триаголник]].
 
{{coord|41.06814|28.982041|type:landmark_scale:10000|format=dms|display=inline,title}}.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://wikimapia.org/1829561/tk/|title=Wikimapia|accessdate=2007-05-04}}</ref>