Стеван Трајков Калески: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство using AWB
(Создадена страница со: '''Стеван Трајков Калески''' бил македонски револуционер во Македонска револуционе...)
 
с (→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство using AWB)
 
== Биографија ==
'''Стеван Трајков Калески''' бил роден во 1871 година во селото [[Долно Дивјаци]], [[општина Крушево]].
 
Во македонската револуционерна организација се приклучил рано. Во 1901 година работел во неговото село заедно со [[Јон Кушевски]] и [[Ставри Димитров]] (Ставре Димитријоски). Бил дел од четите на војводите [[Ѓурчин Наумов - Пљакот|Ѓурчин Наумов]], [[Јордан Пиперката]], [[Блаже Крстев|Блаже Биринчето]], [[Веле Марков]], итн.<ref name=":0" />
 
Во септември 1904 година бил дел од четата на [[Ѓурчин Наумов - Пљакот|Ѓурчин Наумов]], во времето кога Ѓурчин бил убиен од турскиот аскер.<ref name=":0" />
 
Во 1910 година од страна на Турците бил затворен во затворот во [[Битола]], како учесник во борбите против [[Отоманско Царство|ОсманлискатаОсманлиското ИмперијаЦарство]].<ref name=":0" />
 
Во 1944 година заедно со [[Мате Доага]] од [[Крушево]] ги помагал партизанските единици.<ref name=":0" />