Милан Арсов: Разлика помеѓу преработките

Одземени 7 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство using AWB
Нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство using AWB)
==Биографија==
 
Милан Арсов е роден во [[Ораовец]], тогаш во рамките на [[ОсманлискатаОсманлиското империјаЦарство]]. Учел во [[Солунска машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“|Солунската машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“]] <ref>[http://www.promacedonia.org/ps/ps_18.html списание "L'Illustration", от 27.V.1903 г., цитирано по Павел Шатев, „В Македония под робство“]</ref> и Битолската машка егзархиска гимназија но не ги завршил <ref>Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопје, 2009, стр. 85.</ref>.
 
Во Солун се запознал со анрахистичките идеи на Гемиџиите и станал дел од нив. Како таков учествувал во [[Солунски атентати|Солунските атентати]] во 1903 година.
 
На 28 април (нов стил) [[Димитар Мечев]], [[Илија Трчков]] и Милан Арсов извршиле атентат на железничката линија [[Солун]] - [[Цариград]], од експлозијата биле оштетени локомотивата и неколку вагони, но од патниците немало повредени.
*Ванчо Ѓорѓиев, Слобода или Смрт, Македонското националноослободително дело во Солунскиот вилает 1893 - 1903 година, Институт за историја - Филозофски Факултет, Скопје.
*К. Битоски, Солунски атентати, Скопје, 1985.
 
{{Гемиџии}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Арсов}}
[[Категорија:Македонски револуционери|А]]
[[Категорија:Македонски анархисти]]
{{Гемиџии}}
[[Категорија:Ораовец]]