Разлика помеѓу преработките на „Западен Брег“

Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство using AWB
с (Fixed the mess I created.)
с (Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство using AWB)
'''Западниот Брег''', познат и како '''[[Јудеја и Самарија]]''', — територија на [[Близок Исток|Блискиот Исток]] на западниот брег на реката [[Јордан (река)|Јордан]].
 
По распаѓањето на [[Отоманска империја|ОсманлискатаОсманлиското ИмперијаЦарство]], оваа територија станува дел од [[Британски Мандат Палестина|Британскиот Мандат Палестина]]. По [[Арапско-израелска војна од 1948 година|Арапско-израелската војна од 1948 година]], Западниот Брег е освоен и припоен од страна на [[Јордан]]. Територијата останува под јорданска власт до [[1967]] година, кога во текот на [[Шестдневна војна|Шестдневната војна]], [[Израел]] го освојува Западниот Брег. Со исклучок на [[Источен Ерусалим]], Западниот Брег не е припоен од страна на Израел.
 
== Управување со Западниот Брег ==
* [[Палестинска Самоуправа|Палестинска самоуправа]]
* [[Палестинска ослободителна организација]]
 
 
{{Области во Палестина}}